První švýcarské čokoládovny

Švýcarská čokoládovna Francoise L. Caillera

Příběh švýcarské čokolády začíná v roce 1819, kdy jistý Francois Louis Cailler (1796 – 1852) otevírá první švýcarskou čokoládovnu v Corsier, poblíž Ženevského jezera. Továrna byla vybavena stroji, které on sám vynalezl. Vyráběl čokoládu z kakaa, tuku a vody, barvou připomínala světlý asfalt a byla tak trochu tvrdá. Svému umění výroby čokolády se naučil v italském Turínu u firmy Caffarel.

Švýcarská čokoládovna Philippa Sucharda

Dalším významným zakladatelem švýcarského čokoládového impéria Philippe Suchard (1797- 1874) se o výrobu čokolády začal zajímat čistě náhodou. Čokoláda byla v této době považována za zázračný lék, a proto ho jeho nemocná matka požádala, aby jí přinesl čokoládu z lékárny. Když si mladý Suchard, vyučený cukrář, uvědomil, kolik stojí kousek čokolády, začal se zajímat o její vlastnoruční výrobu. V roce 1824 se mu podařilo propašovat do Ameriky a poté zde výhodně prodat kufr hodinek, které mu tím dopomohly k zisku, který investoval do čokoládovny v Serriéres u Neuchatelského jezera. Jeho první čokoláda přišla na svět v roce 1826.

Čokoládu vyráběl na strojích, které si sám navrhl a dokonce dal vzniknout prvnímu míchacímu a drtícímu stroji „mélangeur“. Později se k němu připojil také jeho syn, který se staral o obměnu strojů a vývoj nových výrobků. Staral se také o obchodní činnost a reklamu a v roce 1880 začal jako první v Evropě přibalovat k výrobkům litografii.