Jemná švýcarská čokoláda

Výroba jemné čokolády procesem konšování

Dalším významným mužem, který se podílel na vývoji výroby čokolády, byl Rudolphe Lindt (1855- 1909), který jako první vyrobil čokoládu, která se doslova rozplývala na jazyku. Lindt totiž vynalezl „konšování“, čímž se výrazně zlepšila kvalita čokoládových cukrovinek.

Název tohoto stroje, konše, pochází pravděpodobně z latinského termínu pro lasturovitý tvar. Konš se skládal z mělké granitové vany se zaobleným dnem, po němž se pohybují válce na robustních ocelových ramenech. Kyvadlový pohyb po zaobleném dnu způsobuje pohyb čokoládové hmoty a zpětný tok zpět do vany. Vzniká tak tření, dochází ke zvýšení teploty a čokoláda získává vynikající chuť a dosud nepoznanou jemnost.

Používání konše se záhy rozšířilo do celého světa a Švýcarko se tak dostalo na vrchol obchodu s čokoládou.V roce 1899 převzala Lindtovu továrnu firma Chocolat Sprüngli of Zurich, která již tenkrát za tuto známou značku zaplatila jeden a půl milionu zlatých franků. Dnes patří firma Lindt & Sprüngli mezi nejvýznamnější výrobce luxusní švýcarské čokolády.