Švýcarská čokoláda

První dovoz čokolády do Švýcarska

Ačkoliv je v dnešní době Švýcarsko považováno za čokoládovou velmoc, s její výrobou maličko zaspali. O její existenci se dozvěděli obyvatelé této země až v roce 1697, kdy čokoládu do Švýcarska přivezl tehdejší starosta Curychu Heinrich Escher. Touto dobou již dávno čokoláda zaplavovala bohatší vrstvy jiných evropských států.

Moderní výroba čokolády ve Švýcarsku

Přestože první továrny na výrobu čokolády ve Švýcarsku vznikali až v průběhu 19 století, dostala se tato úchvatná alpská země brzy do popředí. Zasloužilo se o to hlavně několik švýcarských průkopníků výroby této čokoládové pochoutky. Tajemství úspěchu této země tkví také v kvalitnímu mléku, které mají švýcarské krávy díky jedinečným alpským pastvinám. Dnes je Švýcarsko symbolem čokolády a pojem švýcarská čokoláda symbolem kvality.

Když tito pánové zpopularizovali čokoládu v jejich zemi, nikdo z nich ani nesnil o tom, že již o několik desítek let později hrstka těchto švýcarských průkopníků položí základy celému světovému čokoládovému průmyslu a budou tak moci držet krok s velkými zahraničními konkurenty, jejichž jména již byli známy po celém světě. Jejich nadání a tvůrčí dovednosti byli nevyčerpatelné.

Švýcarsko v průběhu 19. století předstihlo ve výrobě čokolády a čokoládových cukrovinek Německo a Francii, které do této doby působili v popředí výroby čokolády a začátkem 20. století si tak získalo světovou proslulost, kterou si uchovává dodnes. Většina nejvýznamnějších švýcarských čokoládoven má jména právě po svých zakladatelích. Mezi ty nejvýznamnější patří právě firmy Suchard, Lindt & Sprüngli, Nestlé, Maestrani, Favarger a další.