Pravost čokolády

Charakteristika pravosti čokolády

1. Pravá čokoláda
Pravá, neboli hořká čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Taková čokoláda je vyrobena pouze z kakaového másla bez jakéhokoliv jiného rostlinného tuku. Obsah kakaové sušiny je nejméně 35%.
Dalo by se říci, že hořká čokoláda by neměla obsahovat žádný cukr.Vzhledem k tomu, že taková čokoláda by asi nebyla moc chutná, musí se osladit.

2. Čokoláda s ekvivalentem
Čokoláda s ekvivalentem obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, přidaný rostlinný tuk a cukr. Kakaové máslo může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, tak zvanými ekvivalenty. Mohou nahradit maximálně 5% kakaového másla. Tyto tuky se nesmějí upravovat a musí být vždy uvedeny na obalu čokolády. Minimální obsah sušiny je 35%.

3. Imitace čokolády
Imitace čokolády obsahuje kakaový hmotu ( pouze do 10% ), levný rostlinný tuk místo kakaového másla a cukr. Imitace čokolády neboli náhražková čokoláda je něčím, co zdánlivě čokoládu jen připomíná a pod názvem čokoláda se nesmí prodávat. Na výrobcích je často označována jako pochoutka nebo poleva.Používá se hlavně jako poleva na sušenky nebo do zmrzliny.

Zatímco ekvivalenty se chemicky upravovat nesmějí, náhrady se upravovat musí, aby získaly vlastnosti kakaového másla.