Bezlepková čokoláda

Celiakie

Bezlepkovou dietu musí dodržovat lidé, kteří trpí celiakií. Jedná se o nemoc, která postihuje zažívací trakt. Směs bílkovin a enzymů vyskytujících se na povrchu obilných zrn, kterým říkáme lepek, způsobuje přemrštěnou reakci imunitního systému. Následně vznikají ve střevě autoprotilátky, jež poškozují jeho sliznici tím, že v něm způsobují zánět. Trávící soustava má pak zmenšenou schopnost vstřebávat živiny.

Bezlepková dieta

Základem bezlepkové diety je konzumace přirozeně bezlepkových potravin. Celiaci tedy musí ze své stravy vyloučit produkty vyrobené z pšeničné, žitné a ječné mouky. Dále se musí vyhýbat výrobkům obsahujícím pšeničný škrob (cukrovinky). Lepek mohou obsahovat i výrobky, u nichž byste čekali, že jsou bezlepkové. Vedle např. jogurtů nebo sojových řezů se jedná třeba o čokoládu nebo rýži v čokoládě. Tyto potraviny musí být speciálně upravené. Při jejich výrobě se dbá na to, aby splnily požadavky na bezlepkové potraviny kladené. Proto si vždy při nákupu bezlepkové čokolády dobře všímejte jejího složení.

Bezlepkové potraviny

Potraviny, které vyžaduje bezlepková dieta, najdete v sortimentu firmy Kleis – výhradního dovozce bezlepkových výrobků značky Schär, jež pomáhají celiakům na celém světě. Zkuste si připravit bezlepkový pokrm, ve kterém použijete bezlepkovou čokoládu, podle našeho receptu.

Bezlepkový čokoládový chlebíček

Ingredience:
Na korpus:
450 g suché bezlepkové směsi na přípravu moučníků
200 g bezlepkového másla
4 vejce
90 ml bezlepkového mléka
Na oblohu:
Smetana ke šlehání
Čerstvé ovoce
1 bezlepková čokoláda

Příprava:
Nejdříve oddělíme žloutky od bílků, které vyšleháme, dokud nebudou tuhé. Máslo důkladně utřeme a postupně do něj zašleháváme žloutky. Do vzniklé hmoty přisypáváme bezlepkovou směs na přípravu moučníků a mléko. Nakonec lehce vmícháme našlehané bílky. Vymazanou formu vysypanou bezlepkovou moukou naplníme těstem. Rozehřejeme troubu na 160 °C a pečeme asi 60 minut. Po upečení bezlepkový čokoládový chlebíček vyklopíme na mřížku a necháme vychladnout. Po rozkrájení na plátky ji můžeme dozdobit šlehačkou, čerstvým ovocem a nastrouhanou bezlepkovou čokoládou.